همه چیز درباره سیستم پنوماتیک

پنوماتیک برند صنعت گستر پنوماتیک

همه چیز درباره سیستم پنوماتیک (شناخت انواع، کاربردها و راهنمای خرید)

این محصول اولین بار در صنعت خودروسازی در سال ۱۹۵۲ به جای سیستم هیدرولیک آزمایش شد و بعد از آن استفاده گسترده ای در صنایع مختلف از آن به عمل آمد. این وسیله فرصتی را برای ارتقا سطح توانایی صنعتی فراهم کرد و باعث سرعت بخشیدن و به وجود آوردن تجهیزات بیشمار دیگری شد و تحول شگرفی در این زمینه ایجاد کرد.

لوازم پنوماتیک

شیر برقی sanat-ghp.ir صنعت گستر نوین شیر برقیاز فناوری گاز های فشرده به طور گسترده در انواع صنعت استفاده می شود. و در کارخانه ها از این فناوری برای اندازه گیری دقیق و کنترل دستگاه ها استفاده می شود. از لوازم پنوماتیک می توان به رگلاتور، روغن زن، رطوبت گیر، شیر، اتصالات و شیلنگ، سیلندر و جک و موتور اشاره کرد. رگلاتور وسیله ای است که در اثر تغییر جریان گاز ناگهانی، قادر به کنترل فشار و تعدیل آن باشد. وظیفه روغن زن، تزریق روغن به شکل اسپری درون هوای عبوری است تا اجزای قطعات داخلی روان تر کار کنند. فیلتر پنوماتیک یا رطوبت گیر وظیفه دارد آب جمع شده از برخورد هوا با تیغه ها را با استفاده از سنگ زینتر جذب کرده و به خروج یا پورت هدایت کند زیرا تجمع این آب ها به مرور باعث ایجاد رسوب و خرابی دستگاه می شود. این موتورها انرژی هوای فشرده شده را به صورت حرکت خطی یا دوار به کار تبدیل می کند. وظیفه شیر پنوماتیک تغییر و کنترل مسیر هوا است.

اتصالات پنوماتیک

کاربرد فناوری گازهای  فشرده در صنعت به وسیله اتصالات آن در هر سیستم به کارآیی آن سیستم کمک می کند. سیستم شامل سه قسمت تولید هوای فشرده است و معمولا توسط کمپرسور انجام می شود. ولی در موارد دیگر می توان از اجزای دیگر بهره برد که به انتخاب شیر آلات و ریگلاتور ها وابسته است که بسیار مهم است. کنترل کننده ها و عملکرد ها هم جزئی از آن است. این اتصالات انواع مختلفی دارد مثل انواع رابط های شیلنگ، اتصالات هیدرولیک و انواع فیتینگ های اورینگ دار است. که به وسیله آن می توان اتصال بین لوازم مختلف با سیستم را آسان کرد. با توجه به نوع نصب و کاربری باید اتصالات پنوماتیک را انتخاب باید کرد. از مزایای استفاده از این اتصالات می توان به داشتن سرعت بالا برای انتقال هوای فشرده و مقاومت و آسان بودن آن اشاره کرد. و به صورت عمده در تولید آن از جنس آلمینیوم یا پلاستیک استفاده می شود تا کمترین فرسایش را داشته باشد.

شیر برقی فشار قوی برند صنعت گستر پنوماتیک

جک پنوماتیک

از اجزای سیستم پنوماتیک میتوان به جک پنوماتیک اشاره کرد. این وسیله جز مهم ترین اجزا در این سیستم است و کار اصلی را انجام می دهد. این جک با استفاده از جریان هوای فشرده شده، هوا را به چند صورت طولی و رفت و برگشتی انتقال می دهد. این جک شامل بدنه، پیستون، شفت، سیلندر و اتصالات مربوط به آن می باشد. از انواع جک می توان به جک مگنتی، جک قلمی، جک دو طرفه، جک تلسکوپی و غیره اشاره کرد. استفاده از هرکدام از این جک ها بسته به نوع کار دستگاه است ولی همه ی مدل های آن ها کار یکسانی را انجام می دهند. این جز جایگزین فنر است و لرزش های دستگاه را هم نیز جذب خود می کند. هر کدام ار جک ها کد متفاوتی دارد برای مثال حرف A نشان از مگنت دار بودن آن است یا حرف P ترمز دار بودن جک را نشان می دهد. سیلندر پنوماتیک با استفاده از گاز فشرده نیرو تولید می کنند. سیلندر ها هم بر حسب نوع کار جک انواع مختلفی دارند. مانند سیلندر های دو طرفه، سیلندر های دورانی و سیلندر های با میله ثابت. سیلندر هم به عنوان قطعه اصلی در سیستم پنوماتیک شمرده می شود.

شیر برقی پنوماتیک

انتخاب این نوع شیرها در صنایع با توجه به کار مد نظر بر اساس قطر آن به واحد اینچ و تعداد بیوبین آن صورت می گیرد. برای مثال شیر های پنوماتیک محدود کننده ی فشار بعد کمپرسور قرار می گیرد و میزان فشار ورودی را کنترل می کند، نوسانات درون سیستم بسیار زیاد است و شیرهای تنظیم کننده ی فشار جریان را یکنواخت و ثابت نگه می دارد. شیرهای تابع فشار با توجه به یک سیگنال وابسته به فشار جهت جریان، جریان را کنترل می کنند. جک پنوماتیک برقی هم با شیر برقی کار می کند و پارامتر آن مقدار نیرو مورد نیاز و سایز سیلندر در آن است.

راهنمای خرید پنوماتیک

ابزارها و ادوات مربوط به پنوماتیک عموما گران هستند ولی اگر از جنس مرغوب ساخته شود و به صورت مداوم هوا گیری و تمیز شود عمر بالایی دارند و به قیمت پنوماتیک می ارزد. برای مثال شیلنگ پنوماتیک که عموما برای انتقال هوا به کار برده می شود به دلیل مواد ترکیبی مانند پلی ارتان و پلی متیلن هزینه سنگینی دارند که این خود باعث بالا رفتن هزینه این دستگاه می شود. ولی جهت بالا بودن قدرت و دقت آن به نسبت نیروی هیدرولیکی در کار، استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه تر است. قیمت جک پنوماتیک هم بستگی به نوع کارآیی و مدل های مختلف آن دارد. نصب آن باید با توجه به ویژگی سیال مورد نظر باشد. نصب و نگهداری پنوماتیک به دلیل ضد انفجار بودن آن خطری در پی ندارد.

دریافت لیست قیمت صنعت گستر نوین

با توجه به انواع مختلف این وسیله نصب آسانی دارد و فقط کافیست شلنگ ها و لوله های مورد نظر را به خروجی ها و ورودی های رو دستگاه وارد کرد. در خرید جک پنوماتیک به چند نکته باید توجه کرد ابتدا قطر سیلندر ها و نیروی کافی برای جک است، هنگامی که تاثیرات ناشی از خورندگی وجود دارد باید به جنس آن توجه کرد. قیمت جک به تحمل و میزان فشار مورد نیاز برای به حرکت در آوردن پیستون آن بستگی دارد.  آموزش نصب پنوماتیک با استفاده از فیلم های آموزشی در سایت های مختلف وجود دارد و می توان از آن بهره برد. مهم ترین امتیاز این نوع سیستم ها نسبت به موتورهای الکتریکی و هیدرولیکی که باعث صرف اقتصادی آن می شود طراحی ساده، امنیت بالا، دقت کنترل و سادگی استفاده از آن است که حجم تلفات و خرابی ها، هزینه نگهداری را به شدت می کاهد. کاربرد پنوماتیک بیشتر در صنایع دارو سازی، صنایع غذایی و صنایع خودروسازی و صنایع پتروشیمی است.

 

تیم فنی صنعت گستر نوین با ارائه و فروش شیر برقی و لوازم و اتصالات پنوماتیک جزو برترین و معتبر ترین توزیع کنندگان در این زمینه است. با مراجعه به آدرس این سایت می توان از آخرین مدل ها و انواع آن در قیمت های مختلف اطلاع کسب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *